Visual Agenda ska få regionens befolkning att bli mer miljömedvetna
Vad arbetar ni med? Hur mäter ni resultaten av era insatser? Enkla frågor som vi får då och då men svaren blir ofta ganska långa och omfattande. Den korta versionen är att vårt team består av oerhört kreativa personer som sprudlar av idéer, tar dem vidare till rätt personer och ser till att de paras ihop med en som kompletterar inför den fortsatta utvecklingen. Vi vet nämligen, av många års erfarenhet, att det är då häftiga saker sker. Den här berättelsen är ett exempel av många.
Vi backar bandet drygt två år, närmare bestämt till den 19 mars 2018. Två medarbetare ur teamet vid Norrköping Science Park, Nina och Bosse, är på besök i Stockholm och Sveriges innovationsmyndighet Vinnova. Ämnet för dagen är företagande med samhällsutmaningar som affärsidé. Samtidigt är det även något annat, om än i samma tappning, som pockar på Ninas och Bosses uppmärksamhet. Runt omkring står det färgglada boxar i kartong. Alla visar de varsitt av FN:s 17 globala mål.
– Min första tanke var det skulle vara ”riktiga” kuber, säger Bosse Sundborg, projektledare vid Norrköping Science Park. Vinnovas kuber i kartong kändes som kopior. Att dom skulle lysa tog jag för givet och med el i kuberna kom liksom uppkoppling och interaktivitet som en direkt näst tanke. Konceptet var klart på under en minut.
Tankarna tog man med sig tillbaka till Norrköping och för Bosse var det självklart att lämna det vidare till Eric, en ytterligare medarbetare vid Norrköping Science Park som är ansvarig för området visualisering och simulering. Med hjälp av regionens visualiseringskluster Visual Sweden togs medel fram för att producera de fysiska boxarna samtidigt som företaget Significant Bit kopplades in för att utveckla mjukvaran.
– Vi såg en möjlighet att göra de globala målen mer levande och valde att foliera boxar som också kunde lysa och därmed belysa de globala målen, säger Eric Holmstedt. Till det kopplade vi även ett quiz med relaterade frågor. Användaren kunde därmed med hjälp av en telefon interagera med boxarna och svara på frågor kring respektive globalt mål. Allt mättes och användaren kunde jämföra sig mot andra användares resultat.
Vad är syftet med Visual Agenda i det läge vi befinner oss idag?
– Visual Agenda syftar till att upplysa allmänheten om de globala målen. Vi vill göra det med nya tekniker inom visualisering och bildanalys så att användaren kan interagera och ta till sig information kring målen. Allt för att i slutändan inspirera till att bryta vanor och därmed bidra till en bättre och mer välmående planet.
Investeringen var klockren. Sedan boxarna köptes in har de använts under Kulturnatten, Norrköping Light Festival, LARM, East Sweden Innovation Day, O-ringen och Linköpings sommargågata. För att nämna några. Nu är det dags för nästa steg, när vi låter studenter ta tag i detta via InGenious, en kurs på Linköpings universitet som genom utmaningar från verkligheten ger studenterna både nyttiga erfarenheter men också högskolepoäng.
– Hur kan man på ett visuellt och positivt sätt göra människor mer medvetna om sin miljöpåverkan på jorden och på så sätt få dem att göra bra och kloka val? Det är just den utmaningen som inGenious-studenterna ska ta sig an, säger Cia Lundwall, facilitator vid InGenious East Sweden. Alla har de olika akademiska kompetenser och infallsvinklar och alla brinner de för hållbarhetsfrågor och har ett stort intresse för visualisering.
Hur går dina tankar inför kursstarten?
– Det har varit ett väldigt stort intresse, inte minst för utmaningen ”Visual Agenda”, så det kommer att bli en spännande höst. Den 11 december, på inGenious Graduation Event, kommer de att pitcha sin lösning för alla intresserade. Save the date!
Vad som händer nu? Ja, vill man vara lite poetisk kan man säga att det står skrivet i stjärnorna. Vill man vara mer krass är vi ganska säkra på att vi har ett svar innan år 2020 är över.
Relaterat
Vad händer när man kombinerar en av världens största spelplattformar med verkliga stadslandskap? Tomlin Studio introducerar Playable Places – ett unikt koncept som omvandlar digitala tvillingar av verkliga platser till interaktiva spelupplevelser i Fortnite och Unreal Engine. Nu kan alla utforska, leka och lära i realistiska miljöer skapade med avancerad spelteknik – oavsett var i världen man befinner sig.
11 Apr 2025
In this film, you will meet Mario Romero, new scientific leader for Visual Sweden and senior associate professor at Linköping University since the beginning of 2025. We discuss Mario's background, his views on areas such as visualization and image analysis, why these are important for Sweden in the future, and much more.
26 Mar 2025
Följ NOSP