Profilområden




Artiklar

Senast uppdaterad 2009.06.01
MT Awards 2009 - avancerade bidrag och uppskattat mingel

Den 25:e mars avgjordes för fjärde året i rad Norrköping Science Parks arrangemang MT Awards, en tävling för studenter vid Medieteknikutbildningen vid Linköpings Universitet i Norrköping. Bland de spännande bidragen fanns visualiseringar av vätskor och päls som båda är väldigt svårt att återge. Kvällens gala var välbesökt och uppskattad hos besökarna.

 

Förutom de avancerade visualiseringarna presenterades spännande spel, filmer och andra applikationer. Inom ramen för Norrköping Science Parks nya profilområde, Interaktiva tjänster, hade flera intressanta bidrag lämnats in.

 
"På Norrköping Science Park är vi väldigt nöjda med årets tillställning som hölls på Café Strykjärnet i Arbetes museum . Många bra bidrag med fantastisk höjd lämnades in, ett tecken på att studenterna uppskattar och känner sig inspirerade av tävlingen. Kvällens gala var mycket lyckad. Det är roligt att se att så många från näringsliv, kommun och universitetet strålat samman för att hylla stadens duktiga studenter", säger Bosse Sundborg, klustercoach för Visualisering på Norrköping Science Park.

 

Se bilder från kvällens mingel.


Tävlingen presenterade vinnare i tre kategorier: Teknisk höjd, Innehåll och estetik samt Interaktiva tjänster. Priserna i respektive kategori gick till:
 
Teknisk höjd:
FluidPaint + InkFlow av Jakob Rogstadius.
Ett bidrag som består av två olika program, baserade på samma fluidsimulering. Simuleringen kontrolleras med hjälp av en tryckkänslig penna, med vilken användaren kan måla med flytande färg.


Juryns motivering löd:
”En fulländad tillämpning av avancerad teknik kombinerad med ett intuitivt gränssnitt som passar även en oinvigd användare.”

 
Innehåll och estetik:
Båtlyften av Emil Andersson och David Hultberg.
Ett projekt som visualiserar båtlyften över Göta kanal vid Söderköpings infart och som har goda chanser att bli verklighet inom en snar framtid. Båtlyften är porträtterad från bilistens, båttrafikantens och fotgängarens perspektiv.  
 
Juryns motivering löd:
”Genom en realistisk och estetiskt tilltalande visualisering lyckas Båtlyften beskriva en framtida infrastrukturell förändring i samhället redan idag.”
 
Interaktiva tjänster
YouBetterDigIt av Roger Nordström och Martin Törnros.
Det här är ett interaktivt dans- och kulturprojekt där besökarens agerande har direkt inverkan på tex dansklubbens innehåll. Utifrån hur många som dansar samt hur mycket folk som rör sig på dansgolvet så projiceras olika animationer på väggen/datorskärmen.
 
Juryns motivering löd:
”Med interaktivitet, funktion och sitt unika koncept ger YouBetterDigIt ytterligare en dimension till Interaktiva tjänster som begrepp.”

Nyheter

På gång